Czym jest zdolność kredytowa?
Nadrzędną zasadą przy udzielaniu kredytów i pożyczek z oferty bankowej, bez względu na ich rodzaj, jest to, by klient miał odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Być może samo nasuwa Ci się pytanie, co też należy rozumieć przez to pojęcie. Najczęściej definiowana jest ona jako zdolność do spłaty zobowiązania finansowego wraz z odsetkami i innymi opłatami w terminach wskazanych w harmonogramie dołączonym do umowy kredytowej. Co też wpływa na zdolność?
- wysokość i źródło uzyskiwanych przez Ciebie dochodów miesięcznych,
- wysokość miesięcznych obciążeń finansowych,
- wykonywany zawód,
- historia kredytowania w BIK,
- liczba i typ spłacanych kredytów oraz pożyczek.
Dobra, stabilna praca, najlepiej w wyuczonym zawodzie, wykonywana na podstawie stałej, bezterminowej umowy o pracę, kształtuje Twój pozytywny wizerunek wiarygodnego kredytobiorcy. Wówczas najczęściej zdolność kredytową możesz mieć wysoką, a mogą ją zmniejszyć spłacane aktualnie, w tym samym czasie, kredyty lub pożyczki. Banki odejmują od zdolności wysokość rat kapitałowo-odsetkowych czy kwotę spłacanych pożyczek.
Kiedy zaciągasz w jednym czasie wiele kredytów, możesz niestety skutecznie obniżyć swoją zdolność albo nawet ją stracić. W przypadku gdy raty Twoich zobowiązań zaczynają przerastać Twoje realne możliwości finansowe, a budżet domowy przestaje się dopinać, już za chwilę możesz wpaść w spiralę zadłużenia, jeśli jeszcze się w niej nie znalazłeś. Ratunkiem dla Twoich finansów może być konsolidacja kredytów bez zdolności kredytowej. Jak to możliwe, że bank może Ci udzielić kredytu w Twojej niezwykle trudnej sytuacji? Na to pytanie odpowiedzą nasi eksperci z Katowic, którzy pozostają do Twojej dyspozycji.

Czy można dostać kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?
Podstawą przy udzielaniu kredytów bankowych jest posiadanie przez potencjalnego klienta zdolności kredytowej. Jednak musisz wiedzieć, że banki w różny sposób podchodzą do jej szacowania. Dlatego może się okazać, że w jednym, który posiłkuje się bardzo restrykcyjnymi warunkami obliczania zdolności kredytowej, Twój wniosek o kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny zostanie odrzucony, a inny nie będzie miał obiekcji, by udostępnić Ci taki produkt.
Nie musisz sam wiedzieć, w których bankach możesz mieć największe szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Nasi eksperci z Katowic czekają na kontakt od Ciebie. Zwróć się do nas o pomoc, a my rozpoznamy Twoją sytuację. Po przeanalizowaniu tego, jakie kredyty, w jakiej wysokości masz do spłaty i jak długi okres kredytowania je obowiązuje, dopasujemy właściwe rozwiązanie z zakresu konsolidacji kredytowej.
Jeśli będzie to konieczne, podejmiemy odpowiednie kroki ku temu, by poprawić twoją zdolność kredytową na tyle, byś finalnie otrzymał zgodę na udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Podpowiemy, jak pozbyć się niektórych zobowiązań mocno negatywnie wpływających na Twoją zdolność. Być może masz w portfelu kartę kredytową, której nie używasz lub robisz to sporadycznie? Jeśli tak, to jej oddanie do banku i zerwanie umowy pozwoli na poprawę zdolności.
Pamiętaj jednocześnie, że bank rozpatrujący wniosek o kredyt konsolidacyjny służący połączeniu ze sobą różnych kredytów i pożyczek nie będzie brał pod uwagę kredytów poddawanych konsolidacji. Dlatego być może Tobie wydaje się, że z uwagi na brak zdolności kredytowej nie masz szans na kredyt, a w istocie ją masz.
Jakie warunki musisz spełnić dla uzyskania kredytu konsolidacyjnego?
By móc liczyć na udzielenie kredytu konsolidacyjnego, najpierw musisz znaleźć bank, który przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę konsolidacji. Powinna ona obejmować wszystkie ciążące na Tobie zobowiązania do spłaty, byś mógł się ich pozbyć za jednym razem. Nie musisz przeglądać ofert poszczególnych banków, jeśli skontaktujesz się z naszymi ekspertami z Katowic, którzy zrobią to za Ciebie.
Kiedy już będziesz wiedział, z jakiej oferty kredytu konsolidacyjnego chcesz skorzystać, musisz złożyć formalny wniosek kredytowy wraz z wymaganymi załącznikami. Zalicza się do nich zarówno umowy kredytowe zawarte dotychczas z różnymi bankami, jak i zaświadczenia od instytucji kredytujących o pozostałej do spłaty kwocie zobowiązań. Bank będzie chciał również zweryfikować Twoją zdolność kredytową na podstawie np. zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów czy potwierdzenia złożenia deklaracji PIT z poprzedniego roku podatkowego. Ułatwimy Ci zgromadzenie wymaganych dokumentów i tym samym pomożemy w szybkim uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego.